ÉRINTÉSVÉDELMI SZABVÁNYOSSÁGI FELÜLVIZSGÁLAT
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatnak a tevékenység közben, az érintésből származó balesetek elkerülése végett, a feltárt hibák javítására kell, hogy irányuljon. A felülvizsgálat nem javítás, hanem estleges baleset elkerülést megelőző műszeres ellenőrzés, érintésvédelmi hibák feltárása.
A vizsgálat menete:
Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat az vizuális ellenőrzés, és részletes műszeres mérésből, és a mérési eredmények alapos kiértékelés éből áll.
Ne aggódjon, hogy a környezete ahol nap, mint nap tevékenykedik, egyszer csak életveszélyessé válik! Az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálat tehát önellenőrzés, mely az üzemeltető kötelezettsége a jogszabályban előírt gyakorisággal elvégezni, vagy elvégeztetni.
A vizsgálatot a 40/2017. ( XII.04 ) NGM rendelet kötelezően írja elő,az érintésvédelem mérése és felülvizsgálata után a minősítő irat az MSZ HD 60364 előírásai szerint készül, amely tartalmazza az érintésvédelem részletes mérési jegyzőkönyvét.
A vizsgálat az alábbi
esetekben kötelező:
-
A villamos a berendezés létesítésekor, az első üzembe helyezés előtt (első ellenőrzés)
-
Rendkívüli eseményt követően
-
Átalakítás, javítás esetén annak üzembe helyezése előtt
-
Időszakosan, az e berendezés fajtájára a jogszabályokban előírt gyakorisággal
-
Áramvédő kapcsolón: hathavonta
-
Áramvédő kapcsolón: ideiglenesen telepített munkahely esetén: havonta
-
Iparszerűen alkalmazott villamos üzemű kéziszerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorok esetén legalább 1 évenkén
-
Jelentős villamos berendezésen legalább 3 évenként
FIGYELEM!
Minden vállalkozásnak, cégeknek, intézménynek kötelező!
Munkavédelmi ellenőrzés alkalmával kell megmutatni az érintésvédelmi felülvizsgálatról készült jegyzőkönyvet.
Lehet telephely, iroda, oktatási intézmény, üzemcsarnok, műhely épület, üzlet, bolt, társasház, kollégium, szinte mindenhol ahol elektromos berendezés található kötelező elvégeztetni az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot.
Nem csak új épület átadásakor és a rendszeresen elő írt időszakonként, de minden átalakítás, bővítés, javítás után, amikor megbontották a villamos berendezést, vagy új gépet üzemeltek be, el kell végezni az érintésvédelmi felülvizsgálatot.
Ki végezheti a felülvizsgálatot?
Érintésvédelem felülvizsgálatát csak az végezheti, aki erősáramú előképzettséggel rendelkezik, és legalább 3 év gyakorlati időt töltött el a szakmában. Elvégezte az érintésvédelmi felülvizsgáló tanfolyamot és ott sikeres vizsgát tett. Rendelkezik OKJ–s érintésvédelem felülvizsgálója bizonyítvánnyal.
Hogy kapja meg a vizsgálatról a jegyzőkönyvet?
A vizsgálat a látottak figyelembevételével,szemrevételezéssel.valamint a műszeres mérésekből áll, az ellenőrzés után elkészítjük a jegyzőkönyveket, melyeket egy megbeszélt helyen és időpontban átadunk Önnek, vagy ha nagyon elfoglalt egy megadott postai címre elküldjük csomagban.